Sizce Hastalık Hastası Mısınız?

Hastalık hastalığı olarak da bilinen hipokondriyazis bedensel belirtilerin gerçekçi olmayan bir biçimde ya da hatalı yorumlanmasına bağlı olarak bireyin ciddi bir hastalığı olduğu düşüncesine sahip olması ya da olacağı ile ilgili yoğun zihinsel düşünceleri olan bir psikiyatrik rahatsızlıktır. Hastalık hastalığı tanısı alan kişiler tıbbi değerlendirme yapılmasına ve güvence verilmesine rağmen bu tarz düşünceleri devam eder , doktorlara inanmaz ve ciddi bir beden hastalığı olduğunu savunurlar. Hipokondriyazisli hastaların çoğu kanser, kalp hastalığı gibi fiziksel hastalıklar hakkında endişe duyarlar. Belirtiler kadın ve erkeklerde görülme sıklığı eşit oranlarda görülmektedir ve herhangi bir yaşta başlayabilir ancak en sık 20-30’lu yaşlarda belirtiler yoğun olarak ortaya çıkar.

Hastalık Hastalığı Neden Oluşur?

Hastalık hastalığı diğer takıntı hastalıklarında olduğu gibi bu hastalıkta da çok sayıda neden tanımlanmıştır. Genelde hastalarda belirtilerin başlangıcından kısa süre önce yaşanmış önemli bir travmatik yaşam olayından kaynaklanabilir. Örneğin kişinin yakınlarından birisinin ölmesi veya hastaneye yatması, hastanın şikâyetlerini artırır. Hastalıkla birlikte, depresyon ve endişe bozukluğu sıkça görülür. Stresli dönemlerde, şikâyetleri daha fazla artar.

Hastalık Hastalığının Belirtileri

Genel bir sıkıntı ve huzursuz yaşam tarzı zeminde yer alıyor olabilir . Bu hastalığa sahip olan insanların uyarı eşikleri düşüktür. Herhangi basit bir fiziksel belirtiyi korkunç bir olaymış gibi algılarlar. Böylece hastalıklara karşı duyulan korku bedene yansır. Çünkü  kişi korktuğu ve kaygılandığında kan dolaşımına salınan stres kimyasallarından dolayı kalbin daha hızlı atmasına (çarpıntı), solunum hızının artmasına (nefes darlığı ya da hava açlığı), kol ve bacaklarda uyuşma ve karıncalanma, sindirim sisteminin kan dolaşımının azalmasına mide yanması, bulantı, öğürme ve benzeri bedensel belirtilere yol açar.

  • Hastalığın olmadığı konusunda ikna edilmeleri oldukça güçtür.
  • Sık doktora gitmek ve sık hastaneye başvurmak yaşam biçimi haline dönüşmüştür.
  • Herhangi bir hastalık bulunmaması; hasta tarafından, doktorun bilgisizliği veya onu yeterince ciddiye almadığının düşünürler
  • Kişiyi, psikiyatriste gitme konusunda ikna etmek zordur.

Hastalık Hastalığının Tedavisi Nedir?

Hastalık hastası olan bireyler gerçekten ağır bir hastalıkları varmış gibi dehşet duyarlar bu yüzden hastanın şikayetlerini kabul etmesi önemlidir. Hastalık hastalığı olan bireyler tedavisi diğer takıntı hastalıklarında olduğu gibi ilk etapta ilaçlardır. Hasta-doktor ilişkisinin güven zemininde kurulduğu ve hastanın tolere edebildiği bir ilaç tedavisi ile belirtiler kontrol altına alınabilir. Hastalık hastalığı tedavisi için her koşulda psikoterapi ihmal edilmemelidir. Ancak hastaların hekime güven sorunları olması, sık sık hekim değiştirmeleri, masum ve geçici ilaç yan etkilerini farklı yorumlayarak ilaçları bırakma eğilimi taşımaları nedeniyle tedavi başarısı düşebilir.

Paylaş :
Yorum

Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir