Sosyal Fobi Neden Olur ve Nasıl Oluşur?

Sosyal fobi, aslında “Sosyal Kaygı Bozukluğu”dur. Ve vakaların çoğunda erken çocukluk dönemlerinde yaşanan aile baskısı, beklenen yüksek standartlar, mükemmel ölçüde davranışlar ve sürmesi talep edilen istikrar gibi erken çocukluğun ruhuna uygun olmayan tavırlarla ailedeki sonradan içselleştirilen bilişsel çarpıtmalarla anne yada babanın eleştirel sesi görünür. Ve kişiler ileriki hayatlarında en masumları “Ben zaten yapamam” ya da “Bu kesin beni aşar” ya da “O kesin bana bakmaz” gibi aslında çocukluklarından kalmış iç seslerinin cümleleriyle yoğrulup güvenli bölge olarak algıladıkları yerlerden pek çıkmaz hale geldiğinde artık SF (Sosyal Fobi) sahibidirler diyebiliriz. Neden ve nasıl kısaca böyledir.

Sosyal Fobi’nin Çözümü Var mı?

Çözüm içinse halk arasında sıklıkla uygulanan popüler yöntem “Maruz Bırakma” tek başına işe yaramaz. Çünkü hem kişi maruz kalacağı şeye hazır olmayabilir hem de bilinçsizce seçilen o şey kişiyi daha da kötü hisseder yapabilir hem de mesele yüzeysel, bugünlük değil aslında çocukluğa kadar dayanan bir mesele olmasıdır. Veya alkol yada başka bir madde almak da kalıcı olarak işe yaramaz çünkü az önce alınan maddelerin etkisi bitecektir ve bittikten sonra etki altındayken müthiş bir özgüvenle tereddütsüz davranan kişinin kulağına fısıldamayan iç ses geri döner ve beyin yoğunca çalışıp kendisini durdurmaya çalışır. Psikoterapist kişiyle tanıştıktan sonra kemikleşmiş bilişsel çarpıtmalarını fark etmesini sağlayıp çocuklukla beraber yerleşmiş “şema”larına inerler. Ardından çeşitli bilişsel tekniklerle kişi kendisi hakkında düşündüğü “Ben beceriksizim, ben hiçbir işe yaramam, kimse bana bakmayacak vb ” gibi zehirli düşüncelerden aksine inanmaya başlayarak arınır. Bu inanç asılsız değil, sağlam nedenlere bağlıdır. Ve girdiği bu bilişsel yapılanma sürecinden sonra kendisi hakkında yepyeni olumlu cümleler kurmaya başlar. Dili değişir, yüzü güler ve yeni şeylere kuşkuyla yaklaşıp kaçınmaktansa her yeniyi bir fırsat gibi görüp üzerine kendinden emin bir şekilde gider.

Sosyal fobi, toplumun büyük çoğunluğunda görülen psikoterapi yöntemleri ile çözüme ulaşabilen bir rahatsızlıktır. Bireyin tüm hayatını, işlevselliğini yoğun ölçüde etkiler.  Bu nedenle bireyin, çözüme ulaşmak, hayatını kolaylaştırmak adına terapi desteğine ihtiyacı vardır.

Siz de bu ve benzeri bir sorun yaşadığınızı düşünüyorsanız Etiler Beşiktaş’ta bulunan psikolojik danışmanlık merkezimizdeki uzman psikologlarımızdan destek alabilirsiniz.

Paylaş :
Yorum

Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir