Yaygın Anksiyete Bozukluğu

Yaygın Anksiyete Bozukluğu Nedir?

Düzenli devam eden, dirençli ve kuvvetli kaygı yaygın anksiyete bozukluğunun temelinde olan özelliklerdir. Kaygı günlük hayatımızın normal bir parçasıdır. Hepimiz günlük hayatımızda farklı durumlar hakkında kaygılanabiliriz. Günlük hayatımızda yaşadığımız bu tür kaygılar hafif ve baş edilebilir seviyededir. Fakat söz konusu yaygın anksiyete bozukluğu olduğunda, kişi nedeni belirsiz olan, aşırı ve sürekli devam eden bir endişe yaşamaya başlar. Bu aşırı kaygı kişinin günlük hayatını ciddi derecede etkilemeye başlar. Yaygın anksiyete bozukluğuna sahip bireyler her zaman en kötü senaryonun gerçekleşeceğini düşünürler ve bu düzenli kaygı durumunu kontrol edemeden hemen her gün bu büyük kaygıyı yaşarlar. Kaygı, korku, stres ve benzeri hisler hepimizin günlük hayatında karşılaştığı duygulardır. Gerçek bir neden karşısında korkmak veya kaygılanmak normal bir tepkidir fakat denetlenemeyen kaygı kişinin günlük işlevselliğini bozarak patolojik bir problem olmaya başlayabilir. Kısacası yaygın anksiyete bozukluğu kronik ve uzun vadeli bir anksiyete durumudur. Bir kişiye yaygın anksiyete bozukluğu tanısı konabilmesi için belirtilerin en az 6 ay devam etmesi gerekmektedir.

Yaygın Anksiyete Bozukluğunun Belirtileri Nelerdir ?

  • Nedeni olmayan korku ve endişe.
  • Kaygıyı arttırabilecek durumlardan kaçınma ve erteleme.
  • Problem çözmede sıkıntı yaşamak.
  • Konsantrasyon problemi
  • Fiziksel bir problem varmış gibi kendini gösteren sebepsiz yorgunluk, baş ve kas ağrısı, yutkunma güçlüğü, titreme, sersemlik, terleme, bulantı gibi bedensel belirtiler.

Yaygın Anksiyete Bozukluğunun Nedenleri Nelerdir?

Yaygın anksiyete bozukluğunun nedenleri arasında birçok etmen vardır. Genetik yatkınlık, travmatik ya da yoğun stresli olaylar gibi çevresel etmenler, kişilik özellikleri veya beyindeki nörotransmitterlerdeki sorunlar yaygın anksiyete bozukluğunun nedenleri arasında sayılabilir. Yaygın Anksiyete Bozukluğunun belirtileri dönem dönem artışlar ve azalışlar gösterebilir.

Yaygın Anksiyete Bozukluğunun Tedavisi:

Yaygın anksiyete bozukluğu tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Mutlaka profesyonel yardıma başvurulmalı ve tedavi sürecine başlanmalıdır. Tedavi gören çoğu hasta tedaviden fayda görür. Yaygın anksiyete bozukluğunun tedavisinde ilaç tedavisi, BDT, gevşeme eğitimi ve benzeri tedaviler uygulanabilir. Psikoterapi ile birlikte bireylere kaygı duygusu ile nasıl başa çıkabilecekleri öğretilir ve olumsuz düşünceler değiştirilirken, ilaç tedavisinde kaygı ve endişe seviyesinin azaltılması amaçlanır. Hangi tür tedavinin uygun olduğuna doktor ile birlikte karar vermek en doğru seçenek olacaktır çünkü bireylerin tedavilere verdiği tepkiler farklı olabilmektedir.

Kaygıyı Azaltabilecek Hayat Tarzı Önerileri: 

  • Hareket edin. Gün içerisinde fiziksel olarak aktif kalmak size duygusal olarak daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Hareket etmek kuvvetli bir stres azaltıcıdır.
  • Alkol, kahve, sigara ve benzeri maddelerden uzak durun. Bu tarz maddeler kaygı ve endişe hislerini arttırabilirler.
  • Gevşeme egzersizlerini kullanın. Yoga ve meditasyonun kaygıyı azalttığı bilinmektedir.
  • Düzenli uyumaya ve beslenmenize dikkat edin.
Paylaş :
Yorum

Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir